JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.
ردیابهای هوشمند در راینو
۱۳۹۶-۰۸-۲۶
لایه بندی
لایه بندی در 3ds Max
۱۳۹۷-۰۲-۳۱
همه را نشان بده

فواید پر کردن فرم پرسشنامه

مدل سازی و انیمیشن

مدل سازی و انیمیشن معماری، عمرانی و صنعتی

این وبلاگ طبق نگرش و تجربه های شخصی من نوشته شده و حاصل سالها تجربه کسب و کاری است که با نرم افزارهای 3D داشته ام. من مدتها است دیگر هیچگاه با شتاب و سهل انگاری هزینه یک پروژه را اعلام نمی کنم (به ویژه پشت تلفن) و بسیار شگفت زده ام چرا بیشتر مشتریهای بالقوه و مخاطبان من با این موضوع کنار نمی آیند! آنها می گویند دیگر شرکتها و افراد این حرفه، به سرعت هزینه را اعلام می کنند و این شما هستید که فرم پرسشنامه می فرستید! خوب، قصد داوری رفتار و کسب و کارهای دیگران را ندارم و کاری ندارم که هزاران یوزر اینستاگرام و تلگرام و غیره با نمونه کارها و ادعاهای تقلبی در بازار وجود دارند (یعنی آفرین به شرکت Evermotion که با پروژه ها و فایلهای قابل دانلود خود خیلی ها را صاحب رزومه کرده!!!) و بیشتر آنها با هزینه های پایین پروژه ها را می گیرند و کار با کیفیت پایین را تحویل می دهند. و کیفیت کار چیست؟ چرا کیفیت اهمیت دارد و چرا هزینه در پروژه های ساختمانی، معماری، عمرانی و صنعتی در درجه دوم اهمیت قرار دارد؟ چرا افراد برای یک پروژه که ممکن است 1 ماه زمان بخواهد، هزینه فوری انجام آن را طلب می کنند؟ بیایید با آن مواجه شویم، پروژه های 3D مانند پروژه های گرافیستی که هزینه و تعرفه قیمت ثابت و تعیین شده داشته باشد نیست. حتماً می پرسید چرا؟ برای پاسخ به این پرسش شما ده ها وبلاگ می توانم بنویسم. چیزی که الآن روی آن تمرکز کرده ام، دلایل و فواید فرم پرسشنامه ای است که برای استعلام کنندگان ارسال می کنم. با کمال حیرت، بیشتر افراد و شرکتها حاضر به پر کردن فرم پرسشنامه نبوده اند. چرا؟ این دغدغه همیشگی من برای پیشبرد کسب و کار خودم بوده است. به نظرم رفتار حرفه ای من برای مذاکره و معامله با دیگران باید ادامه یابد حتی با وجود اینکه به دلیل همین فرم ساده، مشتری بالقوه تبدیل به بالفعل نشود. در ادامه به برخی از فواید پر کردن فرمهای پرسشنامه ارسالی از طرف مدل ساز اشاره کرده ام:

1- درک بالا از درخواست مشتری

اگر پروژه مشتری 3 هفته زمان برای انجام دادن نیاز داشته باشد، آیا 10 دقیقه وقت گذاشتن برای پر کردن فرم پرسشنامه اینقدر طاقت فرسا است؟! فرم را می فرستم و پر نمی کنند و پس از گذر چند ساعت (یا حتی روز) خبری از آنها نمی شود. چرا؟ فیدبک هم نمی دهند و بنابراین خودم پیگیری می کنم و می پرسم چرا هنوز فرم را پر نکرده اید؟! می گویند بقیه خیلی سریع بدون هیچ فرمی قیمت اعلام می کنند و شما هم اگر کار خود را بلد بودید، سریع هزینه را اعلام می کردید!!! اوه، ببخشید که نمی دانستم وقت شما از جنس طلا است و وقت من از جنس حلبی! مهم نیست که من چند روز یا هفته یا ماه پای پروژه مشتری بنشینم، مهم این است که مشتری آن 10 دقیقه طلایی را از دست ندهد! بعضاً می گویند سؤالی دارید بپرسید و مثل بقیه سریع قیمت بدید! می گویم من فرم را چند ساعت پیش (یا چند روز پیش) فرستاده ام و بنابراین همه پرسشهای من در آنجا نهفته است! اما گویا آنها عمداً یا سهواً این موضوع را نادیده گرفته اند! بزرگوار، آن فرم برای این است که نیاز دقیق شما شناسایی شود و بدانم دقیقاً چه می خواهید و دقیقاً چه اطلاعاتی در دست دارید. من آن دوران را که مجانی برای دیگران (به دلیل آماتور بودن در معامله و مذاکره) کار می کردم را گذرانده ام و الآن هم بدون هیچ ادعایی اعلام می کنم که برای بهتر ارزیابی کردن درخواست شما فرم پرسشنامه را ارسال کرده ام. هدف چیست؟ هدف این است که مشتری به تک تک مواردی که نیاز دارد اشاره کند و تک تک خروجی هایی که مد نظر دارد را شرح دهد و بنابراین پیش فاکتور صادر شده از طرف من، تک تک آن موارد را شامل شده باشد. یک مثال میزنم: پروژه معماری داخلی سبک کلاسیک یک واحد مسکونی از من درخواست شد، کلی گفتم متری 7 هزار تومان و مشتری هم عنوان کرد که چند رندر خوب می خواهد و اصلاً نیازی به چیدمان داخلی هم نیست و فقط ابزار گچ بری و ستونها و غیره اهمیت دارند. خوب من پروژه را شروع کردم و قیمت را نیز بسته بودیم. حدس بزنید در ادامه کار چه اتفاقی افتاد؟ هر چه جلوتر می رفتم درخواستها تغییر می کرد و موارد جدید اضافه می شد (این در حالی بود که قیمت همانی بود که تعیین کرده بودیم!). پس از ارائه رندرها، مشتری تازه به من می گفت که چیدمان مبلمان و میز نهار خوری و غیره را نیز می خواهد! عصبانی بودم و برای اینکه پول این همه زحمت را بگیرم، مجبور شدم به خواسته های او تن دهم. دو روز دیگر از وقت من گرفته شد! در مجموع 8 روز برای پروژه وقت گذاشتم در حالی که فقط 400 هزار تومان نصیبم شده بود. چرا؟ دلیل آن این است که 1- به طور دقیق نیاز مشتری را درک نکرده بودم و 2- پیشفاکتور با ارائه خدمات دقیق را صادر نکرده بودم. می بینید خواننده گرامی که این فقط یک مثال کوچک از عدم موفقیت در یک پروژه ساده 3D است که به دلیل نداشتن اطلاعات اولیه دقیق از نوع درخواست مشتری آن زحمات اضافه را کشیده بودم! متأسفانه تاکتیک بعضی از افراد و شرکتها نیز بدین گونه است که از ضعف مذاکره و نوع معامله طرف 3D کار خود سوء استفاده می کنند و او را سریع به سمت انجام دادن پروژه هل می دهند!

2- فراهم آمدن همه اطلاعات لازم

وقتی مشتری با پرسشهای فرم روبرو می شود، می بیند که باید به بسیاری از مواردی پاسخ دهد که صرفاً خواهان شفاف شدن آنها نبوده است! بله عجیب است و لطفاً یکبار دیگر جمله پیش را بخوانید. مشتری مشخص می کند که از آغاز تا پایان پروژه چه چیزهایی مد نظر او است. چه فایلهایی را دریافت خواهد کرد؟ چه نوع فایلها و اطلاعاتی از پروژه مورد درخواست خود را در دست دارد؟ پروژه را برای چه روزی نیاز دارد؟ چه بودجه ای را برای پروژه در نظر گرفته است؟ و مهم تر از همه، چه سطح کیفیتی از فایلهای دریافتی را می خواهد؟ تجربه دردناکی است که پولی را بابت انجام دادن پروژه ای به فرد یا شرکتی بدهید و در آخر، کار با کیفیت پایین تحویل شما شود. شما استعلام گرفته بودید، اما چون او (آنها) قیمت پایین تری پیشنهاد داده بودند، پروژه را به او (آنها) سپردید و علاوه بر هدر دادن زمان، پول خود را نیز هدر دادید. چرا؟ چون به طور دقیق سطح مهارت آن فرد (یا شرکت) را بررسی نکرده بودید. آیا شما از پشت تلفن و با سرعت قیمت می خواستید؟ خوب آنها نیز سریع قیمت را دادند و پروژه را گرفتند! تقریباً همه به انواع گوناگون تجربه هدر دادن پول برای پرداخت خدمات فرد یا شرکتی را داشته اند که کار خود را خوب بلد نبوده اند و به هر حال هزینه ایاب و ذهاب و سرویس و چک کردن و غیره را گرفته اند! چه حسی دارید وقتی می فهمید پول خود را از دست داده اید و به هدفی که می خواستید نرسیده اید؟! نه چندان خوشایند.

3- عدم ایجاد سوء تفاهم

عالی است وقتی این فرم پرسشنامه با دقت پر شده باشد. فوق العاده است وقتی این فرم در دستان من است و دیگر در اواسط پروژه، اواخر و یا دیگر جاهای پروژه درخواست عجیب و غریب دیگری صادر نخواهد شد و البته حق طبیعی مشتری است که کار را با کیفیت بالا دریافت کند. وقتی فرم پر شود، پیش فاکتور طبق آن موارد صادر خواهد شد. این یعنی اگر مشتری پس از آغاز پروژه تجدید نظر کند، مسئولیت هزینه اضافه با خود او است. وقتی مشتری سطح مورد نظر کیفی را پاسخ دهد (سطح پایین، متوسط، خوب و عالی کیفیت و یا رزولوشن و دیگر موارد) و وقتی این پاسخ به طور کتبی است، پس از ارائه پروژه دیگر هیچ سوء تفاهمی ایجاد نخواهد شد. تأکید می کنم که تک تک پرسشها اهمیت دارند و مشتری حتی رزولوشن رندر نهایی خود را نیز تعیین خواهد کرد. من حتی پیشنهاد عقد قرارداد فی ما بین هم می دهم که در بیشتر موارد با استقبال مواجه نمی شود. چرا شفاف و دقیق درخواست کردن برای بسیاری از افراد و شرکتها سخت است؟ آنها نمی خواهند چند عدد لامپ از بازار تهیه کنند که سریع نیاز به استعلام گیری داشته باشند! آنها می خواهند پروژه های معماری، عمرانی و صنعتی خود را که بر روی ده ها، صدها، هزاران و یا میلیونها فرد دیگر تأثیر گذار است به فرد یا شرکتی 3D کار بسپارند که خروجی آن تأثیر به سزایی در آینده کاریشان خواهد داشت. آیا پر کردن یک فرم پرسشنامه آنقدر طاقت فرسا است؟

4- بالا بردن کیفیت پروژه تحویلی

حالا که فرم به طور کامل به اضافه همه اطلاعات و فایلهای دیگر در دستان من (مدل ساز) است، برای مرحله به مرحله پروژه برنامه ریزی می کنم و با سازماندهی دقیق پروژه را به پیش می برم. تا حالا شده از یک فرد یا شرکتی که پروژه سه بعدی شما را انجام داده، فایلها را درخواست کنید (به جز مثلاً رندر و تصاویر و ویدئو و غیره)؟ با کمال شگفتی خواهید یافت که بیشتر فایلها پس از باز شدن در نرم افزار دارای بی نظمی وحشتناکی هستند! از همه خنده دار تر عدم لایه بندی پروژه است و از آن خنده دار تر این است که اگر لایه بندی نیز در کار باشد، نام گذاری ها به شدت چرت و پرت و بی معنی است! خوب، شما در این فایل آشفته به دنبال چه چیزی می گردید؟ یادتان باشد آنها اصلاً فرم پرسشنامه ای برای شما ارسال نکرده بودند و خیلی سریع هم قیمت داده بودند! عالی! البته به این معنی نیست که هر فرد یا شرکتی که فرم پرسشنامه آنلاین یا ارسالی داشته باشد کارش صد در صد بی عیب و نقص است! داشتن فرم یک پیشنیاز است و مشتری برای شناخت دقیق تر 3D کار باید وقت بیشتری بگذارد. نام 3D کار را در Google جستجو کنید!

این چهار مورد نمونه هایی از اثر پر کردن فرم پرسشنامه بر پیشبرد انواع پروژه ها بودند. حال، به راستی چرا بعضی از افراد و شرکتها از پر کردن فرم خودداری می کنند؟ به نظرم چند دلیل زیر می تواند قابل ملاحظه باشد:

  • تنبلی

خیلی ساده بگویم، طرف حال ندارد! در آزمون کنکور هم به زور و با کلی سختی به پرسشها پاسخ داده است و حال چگونه انتظار دارم که برای فرم بی اهمیت من چند دقیقه وقت بگذارد؟! بعضی مواقع شده افراد فرمها را با نوشتن چند واژه بزرگ بر روی تصاویر برگه ها نوشته اند و آن را پس فرستاده اند! خنده، نخستین فیدبک من است. دو پرسش مطرح می شود: 1- آنها واقعاً به پروژه درخواستی خود اهمیت نمی دهند که نه حاضرند فرم را درست و حسابی پر کنند و نه حاضرند در وبسایتم و در صفحه درخواست پروژه اقدام کنند و 2- آنها برای وقتی که من قرار است برای پروژه آنها بگذارم اهمیتی قائل نیستند.

  • فن مذاکره

هووووم، این یکی خیلی ناخوشایند است. مشتری با رد درخواست من برای پر کردن فرم پرسشنامه، قصد دارد که دست خود برای اعلام نظرهای گوناگون و بعضاً ویرایش درخواست و حتی اعمال درخواستهای جدید در حین انجام پروژه را باز بگذارد! به شما این قول را می دهم که آدم بد بینی نیستم و نگرش افراد برای من محترم است. چه باورتان بشود چه نه، من این رفتار و فن را بارها از طرف افراد و شرکتهای گوناگون دیده ام (به هر حال در این 14 سال کار کردن با نرم افزارهای 3D، با طیف گسترده ای از افراد و شرکتهای مرتبط آشنا شده ام). نتیجه: مجانی کار کردن معامله برد – برد نیست!

  • توقع

افراد یا شرکتها چون در بازار خیلی کم مواردی مثل من را می بینند (به قول خودشان هیچ کس فرم نمی فرستد که شما می فرستید!) بنابراین انتظار مشاهده فرم ارسالی از طرف من را ندارند! نمی خواهم بگویم 3D کارهای آماتور و حرفه ای چه تفاوتهایی با هم دارند (چندین مطلب می توانم بنویسم)، بلکه می خواهم بگویم افراد و کسب و کارها با هم تفاوت دارند. پیشنهاد می کنم در کنار هزینه، کیفیت کار را نیز جویا بشوید. کیفیت بالا در کنار هزینه مناسب هدیه خوشایندی از طرف مدل ساز به مشتری خواهد بود.

  • انتروپی بالا

وقتی فرد و یا شرکتی که درخواست یک پروژه خاص را دارد، دارای بی نظمی بالا و عدم سازماندهی مناسب باشد، طبیعتاً حوصله مواجه شدن با افراد با انتروپی پایین (نظم و سازماندهی بالا) را ندارند! بله درست خواندید. آنها می خواهند سریع پروژه را بسپارند و به ازای پرداخت هزینه پایین در سریع ترین حالت ممکن پروژه را نیز دریافت کنند. چه بیزنس خوشایند و پر سودی!

هدف من از نوشتن این وبلاگ، پیشرفت و کاهش انتروپی کاری ام بوده است. مواجه شدن با افراد و شرکتهای گوناگونی که در این چند سال اخیر با آنها معامله و مذاکره داشته ام، تجربه ای بسیار ارزشمند برای من بوده است. شرایط اقتصادی و فشارهای مالی گوناگونی که بر روی افراد و شرکتهای گوناگون بوده است را درک کرده ام و همیشه به آنها گفته ام که پر کردن یک فرم پرسشنامه ربطی به این فشارهای مالی ندارد! نگاه این که ما از ده فرد یا شرکت (یا 20 تا) استعلام گرفته ایم و حالا یکی مثل مدل ساز پیدا شده که فرم پرسشنامه فرستاده است و اصلاً برایمان اهمیت ندارد و او را به راحتی کنار می گذاریم و می رویم سراغ بقیه، بیزنس پر ریسکی است! من هرگز نمی گویم که بهترین مدل ساز و متحرک ساز جهان هستم! من فقط بارها گفته ام و می گویم که هدفم افزایش کیفیت انواع پروژه های مدل سازی و انیمیشن معماری، عمرانی و صنعتی است. من هنوز هم در حال یادگیری هستم.

Summary
Article Name
فواید پر کردن فرم پرسشنامه
Description
چرا پر کردن فرم پرسشنامه پروژه های گوناگون معماری، عمرانی و صنعتی به نفع هر دو طرف معامله است؟ در این وبلاگ به خلاصه ای از این فواید اشاره شده است.
Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

English