JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.
انتخاب نرم افزار مناسب
۱۳۹۶-۰۸-۲۰
مدل سازی و انیمیشن
فواید پر کردن فرم پرسشنامه
۱۳۹۶-۱۱-۱۴
همه را نشان بده

ردیابهای هوشمند در راینو

علاوه بر اسنپهای پر کاربردی که در مدل سازی با راینو استفاده می شوند، دیگر ابزاری نیز وجود دارند که حرکت آزاد مدل ساز را بسیار آسانتر و دقیقتر می کنند. نام این چند ابزار کمک کننده را ردیابهای هوشمند گذاشته ام که در ادامه آنها را معرفی می کنم.

  • ردیاب SmartTrack

این ابزار با فراهم کردن نقاط و خطوط مرجع موقت فرایند مدلسازی را آسان می کند. آنها را می توان همراه با اسنپهای رایج راینو نیز استفاده کرد و در نظر داشته باشید که در هر دو حالت فضای 3D و 2D قابل اجرا هستند. برای فعال کردن SmartTrack کافی است در نوار Status Bar (پایین فضای کاری راینو) روی واژه SmartTrack کلیک کنید تا فعال شود (شکل زیر).

در شکل زیر روند استفاده از SmartTrack دیده می شود. در این نمونه از Single Point که در منوی Curve قرار دارد استفاده شده است. ماوس را روی نقاط مورد نظر شناور کنید تا نشانگر سفید ظاهر شود و سپس ماوس را در فضای مورد تقاطع امتداد این دو نقطه قرار دهید تا راینو توسط SmartTrack محل دقیق برخورد را نشان دهد و حالا کلیک کنید تا تک نقطه ساخته شود. چند حالت ممکن را امتحان کنید.

  • استفاده از دکمه Tab کیبورد

محدودیت امتداد در یک راستای تعیین شده را با ردیاب هوشمند Tab بکار ببرید. در مثال زیر چند Single Line که در منوی Curve قرار دارند در امتداد محدود شده ساخته شده اند. برای آغاز خط از اسنپ End استفاده شده و نخستین کلیک زده شده است. سپس برای پایان خط، ماوس روی نقطه مد نظر شناور می شود و وقتی که اسنپ End ظاهر شد دکمه Tab کیبورد فشار داده می شود. حالا خط سفید می شود و شما در این راستا در هر کجای آن که بخواهید می تواند کلیک کنید (فوق العاده است!).

  • ردیاب Project

این ردیاب که نوعی محدود کننده حرکت در صفحه ساخت است در نوار اسنپها قرار گرفته است (شکل زیر). اگر مثلاً شما در نمای Top از اسنپها استفاده کنید و با کلیک بر روی نقاط گوناگون چند سطح که در ارتفاع های غیر یکسان قرار دارند آغاز به رسم یک Polyline کنید، خواهید دید که خطوط در یک صفحه قرار نخواهند گرفت. ولی اگر محدود کننده Project فعال شود، آن موقع همه اسنپها نادیده گرفته می شوند و خطوط حاصل شده در صفحه ساخت فعال راینو قرار خواهند گرفت. پیشنهاد می کنم که هنگام تمرین این ردیاب، حتماً همزمان به ناحیه نمایش Perspective هم نگاه کنید (در حالیکه در نمای Top خطوط را رسم می کنید).

  • ردیاب Planar

این ردیاب که نوعی محدود کننده حرکت در صفحه متناسب با نخستین کلیک است در پایین فضای کاری (Status Bar) جای گرفته است. در شکل زیر ببینید که چطور با فعال کردن محدود کننده Planar حرکت خطوط در صفحه محدود شده است.

به نظر شما در شکل زیر دقیقاً از چه نوع ردیابهایی استفاده شده است؟ بسیار عالی می شود اگر توضیحات و تجربیات خود را در همین صفحه به اشتراک بگذارید. پیروز باشید.

Summary
Article Name
ردیابهای هوشمند در راینو
Description
علاوه بر اسنپهای پر کاربردی که در مدل سازی با راینو استفاده می شوند، ردیابهای هوشمندی نیز وجود دارند که حرکت آزاد مدل ساز را بسیار آسانتر و دقیقتر می کنند.
Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

English